Broniewskiego 4 lok. 55

87-100 Toruń

Kominek do domku letniskowego

Kto z nas nie marzy o domku letniskowym? Najlepiej w otoczeniu przyrody - w lesie, nad jeziorem, morzem? Idealne miejsce na oddanie się zasłużonemu wypoczynkowi. Ucieczka od codzienności potrzebna jest każdemu smiley

A każdy wie, że najlepiej wypoczywa się na łonie natury, a najlepiej relaksują wieczory przy ogniu. Latem bezapelacyjnie ognisko, w chłodniejsze wieczory oczywiście płomień z kominka na drewno smiley

Jaki kominek do domku letniskowego sprawdzi się najlepiej?

Zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego moc. Nie wskazane jest zamontowanie piecyka o zbyt dużej mocy - przegrzanie nikomu nie służy. Dostosujmy ją do powierzchni. Jak już mowa o cieple - warto zadbać o możliwości magazynowania ciepła. Kominki akumulacyjne mogą oddawać ciepło jeszcze przez kilka godzin po skończonym paleniu. Funkcja ta fantastycznie sprawdza się nie tylko zimą i w przejściowych porach, ale także w letnie wieczory, które potrafią zaskoczyć nas wyjątkowym chłodem. 

Kominek kamienny Ator Plus Skantherm
Kominek kamienny Ator Plus

Kominki akumulacyjne czyli jakie?  

Przede wszystkim są to kominki kamienne. Warto zwrócić uwagę na ilość użytego kamienia oraz jego rodzaj. Co zrobić jednak, gdy kominek kamienny nie jest tym, jaki chcielibyśmy widzieć w swoim domku letniskowym? Nic trudnego. Wiele modeli kominków stalowych ma możliwość dołożenia tzw. kamieni akumulacyjnych. Są one ukryte w dodatkowych modułach, dzięki czemu nie tracimy nowoczesnej formy kominka.

Kominek akumulacyjny Emotion
Kamienie Thermostone

No właśnie - jaka forma kominka do domku letniskowego?

Zazwyczaj zależy nam na przestrzeni. Domki letniskowe zazwyczaj cechują się znacznie mniejsza powierzchnią użytkową. Mimo to chcemy na niej zmieścić wszystkie niezbędne urządzenia, przedmioty czy pomieszczenia. Okazuje się, że każdy metr jest na wagę złota. W takim wypadku nie warto tworzyć dużych i wizualnie ciężkich kominków zabudowanych. Warto postawić na lżejszą formę pieca wolnostojącego (tzw. kominek typu koza). Który dodatkowo stanie się wyjątkowym elementem dekoracyjnym.  

Designerski kominek wolnostojący na nóżkach
Kominek wolnostojący na nóżkach Shaker

Komin w domku letniskowym

Niezwykle ważna jest również kwestia komina w domku letniskowym. Możemy oczywiście postawić klasyczny komin ceramiczny. Możemy także postawić na komin stalowy, np.w wersji na kominku. I wykorzystać go także jako element grzewczy całej instalacji.

 

W każdym wypadku, zarówno w kwestii kominka w domku letniskowym, jak i komina, ważne jest zwrócenie uwagi na bliskość pieca, rury do elementów palnych (np ściany w drewnianym domu letniskowym), jak i niepalnych. 

Bo wybór pieca kominkowego, idealnego do domku letniskowego to jedno. Najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. A nowoczesne kominki wolnostojące, zarówno te kamienne, jak i stalowe, oferują szereg udogodnień zarówno w kwestiach technicznych, funkcjonalnych, jak i wizualnych.

Dane teleadresowe Skantherm: